Националите отмъстиха за поругания ни химн в Скопие, биха 1:0 Северна Македония

Българският национален отбор по футбол победи 1:0 срещу Северна Македония в битка за оставане в четвърта урна преди жребия за Евро 2024.

Гола за нашите вкара Кирил Десподов в 50-ата минута след бърза българска атака, при която нападателят бе изведен от Ради Кирилов сам срещу вратаря и със силен шут прокара топката между краката му.

Победата е втора от два мача за новия сръбски треньор на националите Младен Кръстаич.

Преди началото на мача от Лигата на нациите българският химн бе освиркан зверски от феновете на стадион "Тоше Проески" в Скопие, а нашите национали бяха посрещнати с викове "Бугари, татари".

Това обаче допълнително нахъса гостите, които взеха първа победа като навън след 22 неуспеха.

Още в 14-ата минута защитникът на домакините Тодор Тодорски бе изгонен с директен червен картон.

Той влезе с бутоните в коляното на 18-годишния талант Марин Петков, на когото старши треньорът на България Младен Кръстаич довери да е титуляр.

В 22-ата минута треньорът на Северва Македония Благоя Милевски извади Александър Трайковски, а на негово място влезе Стефан Ашковски.

В 25-ата минута домакините създадоха първата опасност. След редица разбърквания пред наказателното поле топката попадна у капитанът Енес Барди. Шампионът с "Трабзонспор" в Турция шутира силно, но българският вратар Наумов показа добър рефлекс и изби в ъглов удар.

Три минути по-късно българите създадоха добра възможност за гол, но Радослав Кирилов, който беше на няколко метра пред Столе Димитриевски, не успя да контролира добре топката и тя отиде в ръцете на вратаря на "Райо Валекано".

Осем минути преди края на полувремето гостите можеха да вкарат, но Илиян Стефанов и Кирил Десподов не се разбраха на дузпата, за да се стигне до завършващ удар.

След като Фарьорските острови биха Турция 2:1, стана ясно, че единствено успехът на момчетата на Младен Кръстаич гарантира, че те няма да се сринат в петата и последна урна.

В момента България има три равни, една победа и една загуба.

България - Македония 1:0 (0:0). Голмайстор: Кирил Десподов (50). Съдия: Юлиан Вайнбергер (Австрия). Жълти картони: Боян Миловски, Енис Барди, Благоя Милевски (треньор), Езджан Алиоски; Марин Петков, Илиян Стефанов, Илия Груев, Филип Кръстев, Радослав Кирилов, Младен Кръстаич (треньор). Червен картон: Тодор Тодорски.

Северна Македония: Столе Димитриевски, Егзон Бейтулай, Гьоко Зайков, Висар Муслиу, Тодор Тодорски, Александър Трайковски (22-Стефан Ашковски, 80-Дориан Бабунски), Енис Барди, Елиф Елмас, Езджан Алиоски, Боян Миловски (61-Стефан Спировски), Милан Ристовски (61-Люпче Дориев).

България: Даниел Наумов, Виктор Попов (82-Йоан Стоянов), Пламен Гълъбов, Валентин Антов, Антон Недялков, Марин Петков, Янис Карабельов (46-Никола Илиев), Илиян Стефанов (46-Филип Кръстев), Илия Груев, Радослав Кирилов (89-Георги Русев), Кирил Десподов.