Как да си приготвим хляб у дома
След като инфлацията вдигна цените на насъщния
Първите тестени изделия датират от края на каменната епоха
Доли ЛУКАНОВА
Никой не е по-голям от хляба. За българина той е и любов, и уважение. Насъщният е един от най-старите и най-консумирани продукти, в човешката история. Първите хлебни изделия датират от края на каменната епоха, в периода между 6000-4000 г. преди Христа.
Всяка година в световен мащаб се произвеждат около 130 000 тона хляб и хлебни изделия, което прави хлебната промишленост една от най-печелившите в хранителния сектор със среден годишен приход от порядъка на 360 милиарда щатски долара. Заради непрекъснато растящите цени тази сума може да се окаже и по-голяма. Данните сочат, че в България за последната една година хлябът е поскъпнал с 28%. С въвеждане от месец юли на 0% ДДС ставка на хляба и брашното се очакваше по-значимо намаление при цената, но въпреки това тестеното изделие все още гони 2 лева.
Инфлацията накара много хора да търсят различни варианти за справяне с кризата. Някои си купуват домашни хлебопекарни, други замесват сами тестото. "България Днес" ви представя няколко вкусни и лесни рецепти, с които да се поглезите и да спестите някой лев.
Най-разпространен е т.нар. бял хляб.
Нужни са ви 650 г бяло брашно, 7 г суха мая, 1 с.л. олио, 1 1/2 ч. л. сол, 1 ч. л. захар и 320 мл топла вода. Пресейте брашното и направете кладенче в него, където да изсипете всички продукти без водата и маята, които трябва да смесите отделно, за да се активира маята. След като това стане, сместа се изсипва при брашното и другите съставки и се оформя тесто. Ако лепне, се добавя още до 1 с.л. брашно. Оставя се да втаса за около 1 час. След това загрейте фурната на 220 градуса и печете поставения хляб в намаслена или покрита с готварска хартия тава за около 30 мин.
Друг често срещан и много лесен за приготвяне у дома хляб е черен, или по-познат като пълнозърнест хляб. Той е един от най-полезните видове. Съдържа много витамини и минерали, защото се прави от брашно с всички части на зърното. Това тестено изделие забавя придвижването на храната, което ни кара да се чувстваме по-сити за по-дълго време. Ако искате да си приготвите такъв у дома, следвайте горната рецепта, но заменете бялото брашно с пълнозърнесто. Имайте предвид, че заради слабото съдържание на глутен хлябът ви няма да бухне много и консистенцията му ще стои леко влажна и сбита.
В някои страни царевицата е основен източник при производство на хляб. У нас този вид също се наложи и е предпочитан от много домакинства. Рецептата отново е същата, но брашното вместо бяло или пълнозърнесто е царевично.
Към всяка от тези рецепти може да добавите в тестото различни семена като слънчогледови и тиквени семки, ленено семе или сусам. Така ще превърнете обикновения хляб в многозърнест.
Ако искате да приготвите нещо по-различно като форма, френската багета винаги е добър вариант. На първо място трябва да изберете от какво брашно искате да я приготвите. След като направите своя избор, рецептата е същата. Разликата е, че след като тестото втаса хубаво, се оформя на дълги фитили, за да придобие формата на багета. Отгоре може да поръсите с царевично брашно за по-хрупкава коричка. След като готовата багета изстине малко, може да направите малки разрези и да сложите билки, чесън или каквото обичате.
Докато вълната все още е френска, няма как да не споменем въздушният мек хляб "Бриош". За него са необходими 500 г бяло брашно, 3 яйца, 7 г мая, 1 ч.л. сол, 1 ч.л. Захар, 180 мл. прясно мляко и 40 г масло. Технологията на месене е същата, като маята се разтваря в млякото и се прибавя към разбитите яйца, брашното и останалите продукти. След като тестото втаса, може да го оформите на топки и да намажете всяка една от тях с жълтък за по-примамлив загар. Печете на 180 градуса за около 30-40 мин.
Една от най-предпочитаните закуски от малки и големи е геврекът. Съставките са отново същите, както и омесването на тестото. Щом втаса, го разточете на кора с дебелина 1 см, изрежете кръгове с помощта на ринг или подходяща купичка с диаметър около 10 см. Оформете геврек, като за целта по средата на всеки кръг поставете чаша с по-малък размер и отстранете вътрешността. Сложете на огъня тенджера с два литра вода. Щом загрее, добавете 1 с.л. сол . Когато водата заври, пускайте в нея по две-три гевречета наведнъж. Щом изплуват на повърхността, изчакайте ги 1 минута и ги обърнете и от другата страна. След още една минута ги извадете с решетъчна лъжица и ги подредете в широка тава върху хартия за печене, намазана с четка с една лъжица олио. Сложете гевреците да се пекат в предварително загрята фурна на 200 градуса. Печете ги 15-ина минути или до приятно зачервяване.
Нестандартни употреби
1. Забравете за сълзите, докато режете лук
Захапете парче стар хляб, преди да почнете да белите и режете лук. Причината да плачете се дължи на сулфатите, които се отделят по време на рязането. Хлябът абсорбира газа и създава въздушна преграда между сълзите и зеленчука.
2. Може да вземете безопасно парчета от счупено стъкло
Направете топка от меката част на хляба и почистете счупените стъкла, без да се излагате на риск от порязване.
3. Отстранява мазнотията от дрехите
Ако се полеете със зехтин или олио, докато овкусявате салатата, сложете хляб върху засегнатия участък, натиснете леко и изчакайте известно време. След това просто отмийте.