Най-ниската българка пуска бюлетина в инвалидна количка
- Не пропуска избори
- Помага й придружител, сама не може да изкачи стръмния баир до училището
Най-ниската българка гласува в инвалидна количка.
Малечка Палечка, както самата тя обича да се нарича заради ръста си от едва 90 см, не пропуска да изрази своя глас винаги когато има възможност. И тази година Петя Гарова отива в избирателните секции, за да покаже, че въпреки несгодите е важно да мислим за бъдещето на страната ни.
"Не пропускам избори! Стига да съм здрава, винаги отивам. Училището, в което гласувам, е близо до нас, но има много неудобен баир, който е с плочки и се пързаля. Зимата е още по-зле. Налага се да ходя с придружител, тъй като акумулаторната ми количка е развалена и съм с ръчна. Щом аз, която съм в неравностойно положение, намирам начин да отида - няма дъжд, няма сняг - тогава и вие можете", заяви пред "Българи Днес" 35-годишната Петя, която живее в защитено жилище в Луковит.
Младата жена се оплаква и от доста трудности в самите избирателни секции и споделя, че изобщо не улесняват хората с увреждания.
"Всичко е на стандартна височина. Трудно ми беше с електронните машини, защото съм нисичка и трябва да се надигам, за да прочета текста по-нагоре. Разстоянието между бюрата също е тясно и се налага да се разместят, за да мога да мина с количката, но не всеки се съгласява за съдействие. Това ни спъва понякога, но попадаме на светни хора, които помагат, въпреки че е имало и откази", каза също Гарова.
Историята на младата жена е осеяна с много трудности още от самото й раждане, когато е установено, че има физическо увреждане (костите й са прекалено чупливи и не може да расте). Веднага след появата й на бял свят родителите й я изоставят и тя израства по домовете. Въпреки нелекия си живот Петя никога не се отказва - завършва висше образование в УНСС, пише стихосбирки и живо се интересува от положението в страната ни.
"Гледам и слушам всичко, свързано с изборния ден в България. Оказва се, че българите в чужбина гласуват много повече от нас. Не може хора, които са решили да живеят извън граница, да ми решават съдбата. Нищо против тях, те също имат права, но ми е чудно, че мислят повече за родината, която са напуснали, от нас - гражданите", каза също луковитчанката.
Малечка Палечка смята, че трябва да се направят улеснения за инвалидите, за да имат мотивация да отидат на избори.
"Ще е хубаво във всеки град да се обособят по една или две секции само за хора с увреждания, защото се е случвало на мои приятели да нямат достъпност и дори да трябва да изкачват стълби. Един път имаше спънка в двора на моето училище и дойдоха двама човека да ме внесат на ръце. Треперех от страх, но щом има желание, има и начин", разказа Петя, която тежи около 20 килограма.
Съвестната дама призовава управляващите да мислят повече за благото на обществото. Въпреки че гласува упорито, понякога и самата тя губи надежда.
"Политиците трябва да оценяват своите граждани и България. Виждам какво се случва просто - грамотните и кадърни хора емигрират. Защо? Защото тук не им се оценява трудът. Сега завършвам администрация и мениджмънт, но не мога да се развивам. Не получавам никаква подкрепа в търсене на работа. Иска ми се дори за четири часа да върша някаква дейност в бюрото по труда например - но няма да ме приемат, защото си взимат само техни хора. В малките градове е така. Трябва да си човек на някого или да си здрав. В моето състояние е малко трудно - като чуят ТЕЛК, не те взимат. Всеки път гласувам с надеждата, че тези хора ще погледнат по друг начин на нещата и ще се замислят за хората с увреждания и как може да ни се помогне да се развиваме в някаква насока", завърши с лека тъга Гарова.