Хората в заразените села са под стрес: Уранът във водата ни разболява с рак
От години не пием от чешмата, каза Ани Сиракова от Първомай
"Онкологичните заболявания в нашия край са много. Предполагам, че са свързани с високите нива на уран във водата."
Това заяви пред "България Днес" Радка Петрова, кмет на пловдивското село Крушево - едно от местата със завишени количества на уран в питейната вода.
Освен в него покачване бе установено и в съседния град Първомай, както и в с. Градина. При норма от 30 микрограма на литър последните анализи показват 33 микрограма от радиоактивния елемент. Това не се случва за първи път в региона и е проблем от 7-8 години насам. Заради високите нива на веществото властите препоръчват да не се пие вода от чешмата и да се използва единствено за хигиенни цели.
"Много ни е трудно и скъпо. На възрастните хора помагат младите, като се прибират събота и неделя. От ВиК сложиха цистерна с кранче на центъра и от там също може да се налива", каза още Петрова.
Същото е и положението в Първомай, където хората се спасяват, като пълнят бутилки и бидони в съседните населени места, където има безопасни водоизточници.
"От много години не пием вода от чешмата. Използваме я единствено за пране и къпане. Този проблем си го е имало винаги, понеже преди години в нашия квартал "Дебър" вадиха уран", сподели за "България Днес" Ана Сиракова, председател на читалището в Първомай.
Освен опасния регион е засегнат и сливенският град Шивачево, където водата също е негодна за консумация поради наднормено количество на елемента и обща алфа-активност. От там на 24 октомври са връчили предписание за предприеме на мерки за осигуряване на чиста питейна вода, както и за проучване на всеки от водоизточниците, захранващи високата зона на града.
"Уранът е силен радиоактивен елемент и носи рискове. В минимални количества го има естествено в почвата, водата и въздуха. В големи дози предизвиква рак на костите, а вдишан - рак на белите дробове. Силно уврежда бъбреците", коментира пред вестника токсикологът доктор Виктор Георгиев.