Реклама
https://m.bgdnes.bg/futbol/article/18644345 www.bgdnes.bg

Суперкупата на Европа – мачът, с който започва всичко във футболния сезон advertorial icon

Във футболната история има много международни състезания и турнири, възникнали след като идеята за тях се е появила първоначално в медиите, най-често като начин да бъде определен „най-добрият отбор“ за даден регион, което да сложи край на споровете и сравняването на несравними на пръв поглед неща.

Някогашните Купа на европейските шампиони (КЕШ) и Купата на носителите на купи (КНК) са точно такива събития и тяхното съществуване съвсем естествено доведе до появата и на Суперкупата на Европа – ежегодният сблъсък между победителите в двата турнира, който да определи кой е най-добрият футболен клуб е Европа. 

Промените в евротурнирите и в разбиранията на футболните деятели и феновете доведоха дотам, че Суперкупата на Европа не се приема като мач, в който се определя „клубният шампион“ на Европа. Но отличието е все така престижно и мачът за него запазва своя чар като футболния празник, в който двата водещи отбора на континента за предишния сезон дават началото на новия. 

Технически, много първенства в Европа вече започнаха, но както почти всяка година през последните десетилетия, символичния старт на деветте месеца футболна лудост на континента ще е на 14 август, когато на Националния стадион във Варшава, ще излязат отборите на Реал Мадрид и Аталанта. Според водещия български букмейкър, добре познат със сътрудничеството си с Христо Стоичков, фаворитът в този мач е испанският и европейски шампион с вероятност за спечелване на титлата още в редовното време от почти 70%.

НАЧАЛОТО

През 1971 г. Антон Уиткамп, спортен репортер на нидерландския вестник „Де Телеграаф“, вдъхновен от успехите на нидерланските клубове и особено на Аякс, водени от Йохан Кройф, предлага да се организира допълнителен сблъсък между шампионите на двата водещи евротурнира. 

УЕФА не харесва идеята, защото носителят на КНК Глазгоу Рейнджърс по онова време е изхвърлен от евротурнирите заради хулиганските изстъпления на своите фенове, но мач срещу шампионите на КЕШ, Аякс все пак се случва, с финансовата подкрепа на „Де Телеграаф“. 

Уиткамп решава спорът да е в два мача на разменено гостуване, за да се надуят приходите на двата клуба. През януари водените от Йохан Кройф амстердамци бият и в двете срещи общо с 6:3, като не оставят съмнение в това кой е най-добрият тим на континента.

ПЪРВИЯТ ОФИЦИАЛЕН ФИНАЛ

Първият официално санкциониран от УЕФА финал за Суперкупата е през януари 1974 г., въпреки че се води за 1973-та. Аякс този път губят първата среща срещу Милан на „Сан Сиро“ (1:0), преди да се поправят в реванша за покъртителното 6:0. И все пак „отрочето“ на Уиткамп още не се е „отлепило от земята“.

ЛЪКАТУШЕНИЯ И СМЕНИ НА ФОРМАТИТЕ

За 1974 шампион на шампионите не бива излъчен, защото Байерн Мюнхен и Магдебург не могат да намерят подходяща и за двата клуба дата. Ливърпул пък не съумяват да открият дупка в календара си за двубой с Динамо Тбилиси през 1981 г. и успяват да наместят само една дата за сблъсък с Ювентус през 1984-а.

Това е един от само трите пъти, когато Суперкупата се играе в един-единствен мач, преди да се утвърди настоящият формат през 1998 г. Другите два са през 1991 г., когато политическото положение в бивша Югославия принуждава Цървена звезда и Манчестър Юнайтед да играят само на „Олд Трафърд“, и през 1986-а, когато Стяуа и Динамо Киев за пръв път играят в събитието на стадион „Луи Втори“ в Монако.

Състезанието остава за постоянно в княжеството между 1998 и 2012 г., като мачът дава началото на футболния сезон на Стария континент. След последното издание на КНК през 1999 г., победителите в Шампионската лига вече мерят сили с тези в Купата на УЕФА (Лига Европа от 2010 г. насам), а трофеят се оспорва в различен европейски град всяка година.

КОЙ КОЕ Е СУПЕРКУПАТА НА ЕВРОПА

Може би логично, победителите в Шампионската лига имат преимущество срещу тези в Лига Европа – 28 срещу 20 победи. Нещо повече, след Зенит през 2008 г., само Атлетико Мадрид са успявали да спечелят Суперкупата, без да са европейски първенци. Това се случи обаче цели три пъти – през 2010, 2012 и 2018 г.

Испанският клуб се нарежда съответно с трите си трофея в надпреварата зад гиганти като Милан, Барселона и Реал Мадрид с по пет и Ливърпул с четири. Барса са лидери и по най-много изиграни сблъсъци – цели девет.

От играчите с най-много победи (по четири) са Паоло Малдини, Дани Алвес, Карим Бензема, Лука Модрич, Тони Кроос и Дани Карвахал. Не е изненада и че същата шесторка е начело по появи в спора – по пет. Ако обаче смятаме и сблъсъците в по два мача, футболистите на Милан доминират – Алесандро Костакурта и Роберто Донадони по осем, Паоло Малдини, Мауро Тасоти и Даниеле Масаро по седем и Франко Барези с шест, колкото има и нидерландецът Ари Хаан.

Хаан е и сред лидерите по най-много голове – три, колкото имат още осем играчи. Освен бившия халф на Аякс и Андерлехт, в списъка са например величия като Олех Блохин, Лионел Меси и Герд Мюлер. 

При треньорите картинката е също толкова любопитна. С най-много Суперкупи са Карло Анчелоти и Джосеп Гуардиола – по четири, а двете легенди са също и в листата с имена победители и като наставници, и като играчи. Така те имат по пет трофея на сметките си, като с четири е Зинедин Зидан, с три е Диего Симеоне, а с две – Луис Енрике.

При нациите лидер е Испания с 16 победителя и общо 31 участника, следвана от Англия (10/20) и Италия (9/13).

И ОЩЕ РЕКОРДИ

Най-резултатният финал за Суперкупата в един мач е този от 2015 г., когато Барселона надвиха Севиля с 5:4.

Най-голямата победна разлика пък е дело на андалуския клуб (3:0 срещу Барса през 2006 г.) и Атлетико Мадрид (4:1 срещу Челси през 2012 г.).

Реклама
Реклама
Реклама